Slow life na Głębokim: dom 375 m2 na działce 726 m2
Kiedy dwadzieścia jeden lat temu tata Pani Małgosi po raz pierwszy zobaczył ten dom, był w opłakanym stanie. Ale otoczony zielenią budynek wzniesiony w 1934 roku skradł jego serce. Sześćdziesiąt pięć lat później został gruntownie przebudowany i przeprojektowany przez cenionego szczecińskiego architekta, Andrzeja Popiela.
Dziś mieszkająca tu pani domu szuka nowych właścicieli posiadłości; — „rodziny, która w pełni wykorzysta potencjał wyjątkowości tego miejsca” — mówiąc to, chwyta mnie pod rękę i oprowadza po historyzujących wnętrzach domu, w którym, mam wrażenie, że żyje się wolniej i piękniej. Że w sennej atmosferze osiedla Głębokie, chwile zapatrzenia w promienie igrające pośród strzelistych koron świerków zdają się cenniejsze niż godziny spędzone przed telewizorem. Że dotyk drewna, naznaczonego śladami przeszłości niczym twarz mędrca, milszy jest, niż stukanie w ekran smartfona, a zaserwowana w porcelanie kawa smakuje głębiej, niż dopita w biegu na kolejne spotkanie.
Klasyczna elewacji nawiązuje stylistycznie do sąsiadujących willi.
Wachlarz schodów wejściowych tworzy przed budynkiem „bankiet” obsadzony krzewami ozdobnymi: irgą płożącą, ognikiem szkarłatnym, tujami kolumnowymi i kulistymi oraz berberysem. W sąsiedztwie wejścia do budynku rozpina się wieloletnia winorośl.
Budynek, choć o przedwojennych korzeniach, został zmodernizowany w 1999 roku. Ponadto dobudowano dwustanowiskowy garaż, którego przykrycie stanowi taras i pochylnię zjazdową do placu manewrowego przed garażami.
W zaadaptowanych pomieszczeniach piwnicznych o łącznej powierzchni 134,9 m2 znajdują się: pokój rekreacyjny, WC, pralnia z suszarnią, kotłownia i pomieszczenie składowe narzędzi, sprzętów i akcesoriów ogrodowych.
Spektakularne otoczenie domu, architekt podkreślił oczkiem wodnym o powierzchni 35 m2.
Latem życie domowników przenosi się do ogrodu, na taras, który przechodzi łagodnie w tereny zielone z altaną i oczkiem wodny, pozwalającym być jeszcze bliżej natury.
Pokój relaksu z wanną jacuzzi, sauną suchą, natryskiem oraz miejscem na leżanki, umożliwiające wypoczynek między jedną przyjemnością a drugą.
Budynek jest dwukondygnacyjny, co ułatwiło podzielenie przestrzeni na dwie strefy — dzienną oraz prywatną, na poddaszu.
Tuż przy wejściu do salonu znajduje się szafa z wnęką, w której mieści się telewizor. Architekt stwierdził, że wyeksponowany burzyłby harmonie wnętrza.
W klasycznie urządzonym wnętrzu nie brakuje gzymsów, płaskorzeźb dostojnie wieńczących nadproża i wielobarwnych witraży.
Na dużych powierzchniach dominują marmur i drewno egzotyczne — tekowe. Ale przede wszystkim liczą się detale: ozdobne ramy luster, rzeźbione nóżki konsoli, intymnie doświetlające żyrandole.
Są takie kolekcje porcelany, które nigdy nie wylądują na dnie kredensu. Pięknie wyglądają na stole w jadalni. Stylowe akcesoria na otwartej półce egzystują z antycznymi meblami i dziełami sztuki.
To połączeni bieli, drewna oraz marmuru stanowi uzupełnienie przestrzeni salonu, będącym swoistym sercem domu. Z kolei subtelna kolorystyka strefy dziennej stanowi tło dla starannie wyszukanych mebli vintage, dekoracji i spektakularnych lamp, które zaznaczają tu swoją obecność rzeźbiarskimi sylwetkami.
Z kuchni otwiera się panorama ogrodu otaczającego dom. Przeszklone ściany stanowią niemal niewidzialną granicę między wnętrzem a zewnętrzem.
Przeszklona oranżeria daje wrażenie zanurzenia w zieleni.
W przeszklonym ogrodzie zimowym pory roku nie mają wpływu na życie i wygląd roślin. Wrażliwe na chłody okazy, które stoją na tarasie, zimę spędzają w oranżerii. Gdy zrobi się ciepło, migrują z powrotem do ogrodu.
Na piętrze króluje biel, która wnosi do pomieszczeń spokój. Znajdują się tu trzy sypialnie, w tym sypialnia rodziców z obszerną garderobą.
W obszernej marmurowej łazience wydzielono strefy: kąpielową i prysznicową. Oryginalny układ tworzy efektowny pokój kąpielowy, rodem z pałacowych wnętrz.
Jedna z sypialni jest połączona z obszerną garderobą. Drzwi pozwalają oddzielić od siebie te dwie części.
Z okien sypialni rozpościera się zapierających dech widok na szczyty drzew.
W pigułce
dom jednorodzinny o powierzchni zabudowy 354 m2, użytkowej zaś 375,3 m2 na działce o powierzchni 726 m2.
Dla kogo?
dla osób, które marzą o życiu blisko natury i samego siebie,
dla tych, którzy chcą odpocząć od pośpiechu i zgiełku współczesności,
dla zapalonych morsów (Jezioro Głębokie znajduje się 300 m, a więc ok. 3 min od domu),
dla biegaczy, kolarzy i miłośników spacerowania (na osiedlu Głębokim znajduje się węzeł szlaków pieszych i rowerowych po Parku Leśnym Arkońskim i Puszczy Wkrzańskiej. Wokół Jeziora Głębokiego wytyczony jest szlak rowerowo-turystyczny),
dla wrażliwych na piękno koneserów klasyki,
dla inwestorów (posiadłość w dzielnicy, której urok nieprzerwanie sprawia, że jest jedną z najchętniej wybieranych do życia dzielnic Szczecina, stanowi obietnicę lukratywnej inwestycji w nieruchomość),
dla właścicieli psów ras aktywnych,
mnogość okolicznych stadnin koni to raj dla miłośników jazdy konnej.
Okolica
Jezioro Głębokie, Las Arkoński, Staw Wędkarski, Dolina Siedmiu Młynów, stadniny koni, sklep spożywczy Społem, restauracja Virga, lodziarnio-kawiarnia Dolce Via, Urząd Pocztowy 11, apteka, targowisko Zawadzkiego, hala widowiskowo-sportowa Netto Arena, niedaleko stąd do granicy polsko-niemieckiej.
Komunikacja
przystanek autobusowy Jaworowa linii 103, 106, 901, 529 znajduje się 350 m, a więc ok. 4 min od domu,
przystanek tramwajowy Głębokie linii 9 znajduje się 700 m, a więc ok. 9 min od domu,
wybierając tę lokalizację, warto kierować się nie tylko urodą terenów w okolicy Jeziora Głębokiego, ale także odległością od Centrum Szczecina — samochodem jedzie się zaledwie nieco ponad 10 min.
Udogodnienia
dwustanowiskowy garaż o powierzchni 45,7 m2 z aneksem do majsterkowania to gratka dla „złotej rączki”,
dodatkowe miejsca postojowe pod chmurką i pokój gościnny na parterze budynku, zapewniają wygodę licznej rodzinie, a także stwarzają wspaniałe warunki do spotkań towarzyskich,
wygodny i zadbany ogród z oczkiem wodnym i altaną stanowi schronienie przed codziennymi troskami; przystań, w której przyszli gospodarze chętnie zacumują na całe lato,
dom posadowiony w głębi działki przy kameralnej ulicy zapewnia ciszę, którą „zakłócić” mogą jedynie wspaniale koncertujące ptaki,
pokój z jacuzzi, sauną suchą z natryskiem oraz miejscem na leżanki, umożliwiające wypoczynek między jedną przyjemnością a drugą stanowi świątynię relaksu; domowe SPA, które zapewni przyszłym domownikom wyciszenie i regenerację.
Wartość
cena 2 300 000 zł (słownie: dwa miliony trzysta tysięcy złotych) obejmuje działkę o powierzchni 726 m2 i posadowiony na niej dom o powierzchni zabudowy 354 m2, użytkowej zaś 375,3 m2.
Koszty okołozakupowe
podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% od wartości nieruchomości,
taksa notarialna,
opłaty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym,
w przypadku gdy zakup jest finansowany ze środków pochodzących z kredytu bankowego: koszty okołokredytowe.
*
Jeśli zainteresowała Cię ta wyjątkowa nieruchomość, zadzwoń: 602479879 lub napisz do mnie, aby podpytać o szczegóły.